پرش به محتوا پرش به فوتر

آموزش جامع اسکرچ

آموزش برنامه‌نویسی برای کودکان و نوجوانان 9 تا 14 سال

آموزش پروژه محور

آموزش اسکرچ به کودکان کمک می کند تا مهارت های حل مسئله را در خود تقویت کنند و حین برخورد با مسائل مختلف از خود انعطاف نشان دهند و از زوایای مختلف به آن مسئله نگاه کنند. پروژه محور بودن، اولین و مهم ترین ویژگی دوره اسکرچ درسمن است. پروژه های مختلف و متنوعی در دوره اسکرچ درسمن مطرح شده است که موجب افزایش خلاقیت و رشد استعداد در کودکان می شود.

در آموزش اسکرچ به تمامی زوایای آموزش به کودکان توجه شده است و هیچ محتوای پراکنده ای ارائه نمی شود، چرا که هدف ما از برگزاری این دوره آمادگی کامل دانش آموزان برای ورود به دنیای برنامه نویسی است. تمامی مباحث آموزش داده شده در این دوره در قالب پروژه های مبتنی بر بازی ارائه می شود. بازی های انتخابی و تدریس شده در این دوره به نحوی انتخاب شده است که قدرت درک مطالب و در کنار آن، یادگیری کودکان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

ویدئوهای حل تمرین

آموزش اسکرچ دوره ای جامع است که از سطح مقدماتی تا پیشرفته مباحث اسکرچ را پوشش می دهد. این کار باعث می شود تا فرزند شما برنامه نویسی را به صورت کاملا اصولی بیاموزد و ریشه های برنامه نویسی را در خود تقویت کند. یکی از مزیت های اصلی این دوره آموزش عملی است که باعث می شود قدرت درک، تحلیل و حل مسئله درون دانش آموز بیدار شود.

بچه ها علاقه زیادی دارند که هر آنچیزی را که آموخته اند، مورد استفاده قرار دهند و خلاقیت ذاتی خود را نیز چاشنی آن کنند. تدریس در دوره آموزش اسکرچ به صورت پروژه های مختلفی پیش می رود. تمامی این پروژه ها تمرین های خاص خودشان را دارند. پس از اتمام هر پروژه، تمرین مربوط به آن در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد تا بتوانند به آموخته های خود جامه عمل بپوشانند و در کنار آن خلاقیت خود را نیز به چالش بکشند.

پشتیبانی دوره اسکرچ به روش های مختلفی صورت می گیرد.

 1. گروه آنلاین در پنل دانش آموزی برای شرکت کنندگان دوره اسکرچ در نظر گرفته شده است تا در این گروه ها عضو شوند و روند پیشروی آموزش اسکرچ را به صورت کاملا تعاملی جلو ببرند. با حضور در این گروه می توانید سوالات، اشکالات و ابهامات خود را مطرح کنید تا منتور های حاضر در گروه ها؛ در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند. همچنین می توانید با سایر اعضای گروه نیز تعامل داشته باشید و در صورت بروز هر گونه مشکلی، از دیگران کمک بگیرید یا به آن ها کمک کنید.
 2. نوع دیگری از پشتیبانی نیز برای شرکت کنندگان دوره اسکرچ در نظر گرفته شده است. در این نوع پشتیبانی؛ منتور هایی برای هر یک از گروه ها مشخص شده است که به منظور بررسی راندمان و میزان پیشرفت تمامی افراد شرکت کننده، از ابتدا تا انتهای دوره در کنار دانش آموزان هستند. شرکت کنندگان آموزش اسکرچ موظف هستند پایان هر هفته گزارشی از فعالیت های آموزشی خود در طول هفته گذشته تهیه کنند و در اختیار منتور های خود قرار دهند. این امر سبب بهبود روند یادگیری اسکرچ می شود و به دانش آموزان کمک می کند تا آموزش ها را با جدیت بیشتری دنبال کنند و هر چه زود تر به نتیجه دلخواهشان برسند و به یک برنامه نویس اسکرچ تبدیل شوند.

مشاوره رایگان

هوش مصنوعی مهدیار هوش افزا به منظور هموار کردن مسیر یادگیری تخصصی برنامه نویسی و همچنین شفاف سازی نحوه برگزاری دوره «آموزش اسکرچ»، کانال های ارتباطی مختلفی چون تماس تلفنی و دیگر راه های ارتباطی را به جهت مشاوره به علاقه مندان برنامه نویسی کودکان؛ ایجاد کرده است. شما می توانید با استفاده از این موقعیت، تمامی سوالات خود را بپرسید و تمامی ابهامات به وجود آمده را برطرف کنید.

راه های ارتباطی با تیم پشتیبانی مهدیار هوش افزا:

 • اینستاگرام مهدیار هوش افزا: mahdiarhoshafza
 • شماره تلفن مهدیار هوش افزا: ۰۹۹۳۰۵۰۶۸۳۴

گواهی‌نامه پایان دوره

تمامی پروژه ها و تمارینی که در طول دوره انجام می دهید؛ نشان دهنده مهارت و تخصصی است که کودکان در طی این دوره کسب کرده اند. انجام صفر تا صدی پروژه های اسکرچ و همچنین ایده پردازی و پیاده سازی بازی هایی که در طول دوره انجام می گیرد، حاکی از آن است که تمامی مباحث تدریس شده مناسب شما بوده است و باعث ایجاد و افزایش توانمندی های مختلفی شده است. .

مهدیار هوش افزا در پایان دوره مقدماتی تا پیشرفته اسکرچ؛ مدرکی معتبر به شرکت کنندگان دوره اعطا می کند. این مدرک نشان دهنده گذراندن دوره توسط دانش آموزان است. این گواهینامه اثبات مهارت و توانایی هایی است که به دست آورده اید و همچنین نشان دهنده آمادگی کامل شما برای آموزش زبان های برنامه نویسی تحت متن مانند پایتون است.

تضمین کیفیت دوره

آموزش اسکرچ مهدیار هوش افزا یکی از بزرگ ترین و جامع ترین دوره های اسکرچ برگزار شده تا به الان است. این دوره صفر تا صد مباحث اسکرچ را پوشش داده است. بزرگ ترین مزیت دوره اسکرچ مهدیار هوش افزا؛ پروژه محور بودن آن است. فرزند شما هر آنچیزی را که آموزش می بیند، به کار می بندد تا رفته رفته تبدیل به یک برنامه نویس اسکرچ شود.

همراهی دانش آموزان علاقه مند به برنامه نویسی اسکرچ به وسیله منتور ها در کنار شرکت در کلاس های آنلاینی که توسط مدرس برگزار می شود، به شرکت کنندگان دوره کمک می کند تا بتوانند پایه های برنامه نویسی خود را تقویت کنند و آماده یادگیری زبان های برنامه نویسی تحت متن شوند.

یکی دیگر از مزیت های این دوره روند آموزشی برنامه ریزی شده آن است که به دانش آموزان کمک می کند تا با هر بار پیشروی دوره، بتوانند خلاقیت و توانایی برنامه نویسی خود را افزایش دهند و در انتهای دوره بدون آن که به مربی یا منتوری نیاز داشته باشند، بتوانند ایده پردازی کنند و به ایده های خود جامه عمل پوشانده و پیاده سازی کنند.

پنل تخصصی دانشجویی

یکی از ویژگی های متمایز کننده دوره آموزش اسکرچمهدیار هوش افزا اختصاص یک پنل شخصی و تخصصی به همه دانش آموزان شرکت کننده در دوره است. این پنل تخصصی برای درج تمارینی که در طول دوره باید انجام دهید و همچنین ارسال تمارین انجام شده از سوی شرکت کنندگان هست.

دریافت ویدیو حل تمرین، آزمون های مختلف و ارزشیابی شرکت کنندگان دوره نیز در این پنل صورت می گیرد. هدف از اختصاص این پنل به دانش آموزان و شرکت کنندگان دوره اسکرچ این است که به صورت متمرکز و یکجا به محتوای دوره دسترسی داشته باشند و بتوانند فرآیند یادگیری اسکرچ و همچنین حل تمارین و پروژه های خود را مدیریت کنند.

سرفصل‌های دوره

مقدماتی تا پیشرفته

 
 •  آموزش نصب و نحوه کار با محیط scratch
 •  آشنایی با بلاک‌ های حرکتی – گروه move
 •  آشنایی با بلاک‌ های ظاهری – گروه looks
 •  آشنایی با بلاک ‌های گفتگو – گروه sound
 •  آشنایی با بلاک ‌های شروع ‌کننده – گروه Event
 •  آشنایی با بلاک‌ های کنترلی و شرطی – گروه control
 •  آشنایی با بلاک ‌های تصمیم‌ گیرنده – گروه sensing
 •  آشنایی با گروه عملوند ها و عملگر ها – گروه operators
 •  آشنایی با مفهوم متغیر ها و لیست‌ ها – گروه variables
 •  آشنایی با مفهوم تابع
 •  آشنایی با گروه موسیقی و نوازندگی به صورت پروژه
 •  آشنایی با رسم اشکال هندسی و رنگ آمیزی به صورت پروژه
 •  آشنایی با ترجمه به زبان‌های مختلف به صورت پروژه
 •  ساخت پروژه های خودران و پروژه های کیبورد و موس محور

سوالات متداول

1- این دوره به چه صورت برگزار می شود؟

آموزش اسکرچ مقدماتی تا پیشرفته درسمن یک دوره کاملا جامع، کامل و تخصصی است که به صورت آفلاین برگزار می شود. در طول برگزاری این دوره، تمامی فیلم های آموزشی هر هفته به صورت آفلاین در پنل تخصصی شرکت کنندگان بارگذاری شده و در اختیار دانش آموزان شرکت کننده دوره قرار می گیرد.

جلسات آنلاینی نیز برای دانش آموزان این دوره در نظر گرفته شده است که با شرکت در آن ها زمینه تعامل، همفکری و ایده پردازی مهیا می شود.

2 – هزینه این دوره برای من زیاد است!

قطعا ساخت آینده فرزندانمان و مهیا کردن بستری برای رشد و ارتقا او هم در زندگی و هم در کار؛ دغدغه اصلی همه ما هست و حاضریم برای تضمین و تامین آینده آن ها سرمایه گذاری کنید. اگر به شما بگوییم یادگیری اسکرچ آمادگی لازم برای یادگیری زبان های برنامه نویسی را مهیا می کند و کاری می کند که دانش آموز راه موفقیت را در پیش بگیرد و در آینده ای نزدیک به یکی از مشاغل پر درآمد دنیا وارد شود، آیا حاضر به پرداخت این هزینه نیستید؟

دانش و تخصصی که فرزند شما در مقابل این هزینه به دست می آورد؛ قطعا ارزشی چندین برابر بیشتر از این هزینه را دارد. آموزش اسکرچ درسمن یکی از کامل ترین و جامع ترین دوره های اسکرچ است که به صورت پروژه محور پیش می رود و مهارتی که شرکت کنندگان دوره به دست می آورند، مهارتی کاربردی است. درسمن در تمامی مدت برگزاری این دوره در کنار فرزندان شماست تا موانع یادگیری و پیشرفت را از سر راه آن ها بردارد و مسیر تبدیل شدن به برنامه نویس موفق در آینده را برای او فراهم کند.

3 – مخاطبین دوره اسکرچ چه کسانی هستند؟

دوره اسکرچ دوره ای است که برای تمامی کودکان و نوجوانان؛ از دختر گرفته تا پسر می توانند در آن شرکت کنند. خیلی از والدین بر این عقیده هستند که یادگیری اسکرچ مختص کودکان و نوجوانانی است که علاقه مند به برنامه نویسی هستند. مژده ما به شما این است که یادگیری اسکرچ هیچ محدودیتی ندارد و حتی افرادی که علاقه مند به این حوزه نیستند هم می توانند در آن شرکت کنند.

آموزش برنامه نویسی اسکرچ؛ همان بستری است که به کودک و نوجوان شما کمک می کند تا تفکری خلاقانه داشته باشد و قدر تحلیل و تجزیه و همچنین ایده پردازی، ادراک و حل مسئله را در خود تقویت کند. در اصل می توان گفت یادگیری اسکرچ، فراهم کردن بستری برای ساخت آینده ای درخشان است.

4 – برای شرکت در این دوره چه پیش نیاز هایی لازم است؟

کلیه مباحث تدریس شده در آموزش اسکرچ درسمن، صفر تا صدی است. منظور از صفر تا صدی بودن آموزش برای این دوره این است که آموزش ها از نقطه صفر کار شروع می شود و تمامی مباحث از پایه آموزش داده می شود.

تنها پیشنیازی که برای شرکت در این دوره استثنایی نیاز است، توانایی کار با کامپیوتر است. اگر دانش آموزان شما به صورت مبتدی بتواند با کامپیوتر و موس و کیبورد کار کنند، می‌توان گفت پیشنیاز های لازم برای شرکت در این دوره را دارد.

آموزش برنامه نویسی اسکرچ برای کودکان

در سالیان دور که به تازگی از اینترنت عرضه شده بود؛ علم کامپیوتر و برنامه نویسی مختص به افراد خاصی چون برنامه نویسان و مهندسان کامپیوتر بود و هر کسی توانایی ساختن نرم افزار ها و برنامه های کامپیوتری را نداشت و تنها افرادی می توانستند به فعالیت در این حوزه بپردازند که مشغول به تحصیل در علوم کامپیوتر بودند. اما امروزه همه چیز تغییر کرده است و حتی کودکان نیز می توانند به برنامه نویسی بپردازند. از آنجایی که دنیای کودکان با رنگ و تصویر و بازی آمیخته شده، آموزش اسکرچ بهترین گزینه برای ورود آن ها به دنیای برنامه نویسی است.

تمام بازی های کامپیوتری، ویدیو ها، وب سایت ها و هر آنچیزی که در اینترنت وجود دارد، با استفاده از کد نویسی به وجود آمده است. در حال حاضر؛ برنامه نویسی پر تقاضا ترین شغل در سراسر دنیا است و کارفرمایان در همه شرکت ها و سازمان ها به دنبال استخدام این افراد هستند. همین عامل باعث شده تا والدین فرزندان خود را تشویق به یادگیری برنامه نویسی کنند و این کار را نیز از همان سنین پایین شروع کنند.

آموزش برنامه نویسی اسکرچ برای کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین علت خیلی از کشور های توسعه یافته، در کنار آموزش دروس نظری مانند ریاضی و علوم و زبان انگلیسی به آموزش برنامه نویسی هم می پردازند و این کار را در مدارس انجام می دهند.

برای آن که بتوانید کودکتان را به برنامه نویسی تشویق و علاقه مند کنید، باید به 2 اصل اساسی توجه داشته باشید، اولین مورد این که چگونه برنامه نویسی را به او بیاموزید که روز به روز به برنامه نویسی بیشتر علاقه مند شود و رفته رفته خودش بخواهد این مسیر را ادامه دهد و دومین مورد نیز این است که آموزش برنامه نویسی را با چه زبانی شروع کنید که بیشترین میزان تاثیر گذاری را روی یادگیری کودکتان داشته باشد و او را آماده یادگیری زبان های برنامه نویسی مانند پایتون کند.

در ادامه به این 2 اصل اساسی می پردازیم و به شما خواهیم گفت اصول آموزش زبان برنامه نویسی به کودکان به چه صورت است و در کنار آن نیز به آموزش اسکرچ می پردازیم تا بتوانید فرزند خود را با بهترین زبان برنامه نویسی کودکان آشنا کنید و او را آماده ورود به دنیای برنامه نویسان کنید. پس تا انتها همراه ما باشید.

چگونه برنامه نویسی را به کودکان آموزش دهیم؟

برای آن که کودکتان بتواند آموزش اسکرچ را ببیند و بیاموزد؛ نیاز است که 5 مرحله را پشت سر بگذارد. این مراحل به او کمک می کند تا بتواند درست و اصولی پیش برود و پیوستگی خود را در آموزش برنامه نویسی حفظ کند و در کنار آن نیز به پیشروی در این حوزه ادامه دهد. این 5 مرحله عبارت است از:

مرحله یک: آشنایی با کد نویسی

اولین گام برای آن که بتوانیم آموزش اسکرچ را شروع کنیم، این است که بدانیم کد نویسی چییست، چرا که با پاسخ به این سوال می توانیم به دنیای برنامه نویسی ورود پیدا کنیم. کد نویسی فرآیندی است که در آن دستور العمل هایی را به کامپیوتر می دهیم تا کار مشخصی را برای ما انجام دهد. این کار در عین سادگی، می تواند دشوار هم باشد.

کد نویسی آنجایی دشوار می شود که رایانه ها نمی توانند تفاوت و ابهامات زبان انسان را درک کنند و انسان نیز مجبور است از یک زبان ساده تر استفاده کند که فهم آن برای رایانه آسان باشد که این زبان نیز همان زبان برنامه نویسی است. کامپیوتر ها با این هدف ساخته شده اند که کارهای شگفت انگیزی کنند، اما این وسایل کاربردی و مفید بدون زبان برنامه نویسی عملا کاربرد خود را از دست می دهند و وسایلی هستند که بیکار روی میز نشسته اند و خاک می خورند.

زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارند، اما یکی از مناسب ترین آن ها برای کودکان، زبان برنامه نویسی اسکرچ است. اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بصری و مبتنی بر بلوک است که مناسب ترین زبان برای آموزش کودکان است. آموزش اسکرچ بهترین گزینه برای شروع است، اما در ادامه این کودکان هستند که انتخاب می کنند چه زبان برنامه نویسی را بیاموزند.

درست است که همه زبان های برنامه نویسی مفاهیم مشترکی دارند، اما هر کدام از آن ها کاربرد های خاص خودشان را دارند و به همین دلیل کودک، خود باید انتخاب کند که به چه حوزه ای علاقه دارد و می خواهد در آن حوزه به یک متخصص تبدیل شود. نکته ای که در این قسمت باید بدانید این است که هنگام تعریف کد نویسی و فرآیندی که طی می کند، همه مسائل را نزدیک به هم نگه دارید و پراکنده صحبت نکنید تا فرزندتان دچار آشفتگی ذهنی نشود. آهسته و پیوسته آموزش دادن به کودکان، از جمله اصولی است که باید همیشه به آن توجه داشته باشید. آموزش برنامه نویسی با چاشنی سرگرمی، همیشه برای کودکان جواب می دهد.

مرحله دو: پرورش علاقه به کد نویسی

آموزش اسکرچ از جمله آموزش هایی است که همیشه کودکان علاقه مند به ادامه آن هستند. البته این به شرطی است که کودک خود را به خوبی با زبان های برنامه نویسی آشنا کرده باشید. بچه ها عاشق برنامه نویسی و کد زنی هستند. بچه ها همیشه ذهنی پر از ایده و خلاقیت دارند و این را می توان از جملاتی چون «کاش فلان برنامه با فلان ویژگی وجود داشت» یا «کاش یک بازی با ویژگی هایی که می خواستم وجود داشت».

کافی است مفهوم برنامه نویسی و کد نویسی را به آن ها آموزش دهید و بگویید که زبان های برنامه نویسی مختلف چه کاری انجام می دهند و چگونه می توانند آن چه را که کودکتان تصور می کند، پیاده سازی کند. مطمئن باشید بچه ها پس از آن که متوجه شوند راهی برای پیاده سازی و عملیاتی کردن ایده هایشان وجود دارد، با تمام وجود شروع به آموزش برنامه نویسی می کنند و از آن نیز لذت می برند.

آموزش اسکرچ شروع مسیر است، اما برای انتخاب زبان اصلی برنامه نویسی، باید به سراغ خود کودکان برویم و به علایق آن ها توجه ویژه ای داشته باشیم. اجازه دهید با ذکر مثال به این موضوع بپردازیم. اگر فرزندتان به مسائلی پیرامون واقیت مجازی، هوش مصنوعی و رباتیک علاقه دارد، پس بهتر است به سمت یادگیری زبان های برنامه نویسی چون پایتون برود.

اگر کودک شما به ساخت بازی علاقه دارد، بهترین زبان برنامه نویسی برای او Unity و Unreal است. یکی از چالش های بزرگی که پدران و مادران با آن رو به رو می شوند، علاقه فرزندانشان به بازی هایی چون لگو یا حتی ورزش است. به این گروه از پدر و مادر ها نیز این اطمینان خاطر را می دهیم که فرزندان آن ها نیز می توانند به سمت برنامه نویسی بروند و این در صورتی ممکن است که کد نویسی را برای آن ها جذاب کنیم و حس هیجان نسبت به برنامه نویسی را در آن ها تقویت کنیم. سبک های یادگیری متفاوتی در برنامه نویسی برای کودکان وجود دارد که بهترین آن ها آموزش اسکرچ است. کودکان با توجه به سلایق و علایق خود و همچنین زمینه های که در آن ها استعداد دارد، مسیر یادگیری خود را پیدا می کند یا آن را می سازد. خوب است که سبک یادگیری کودکتان را درک کنید و درباره انگیزه اش پیرامون یادگیری صحبت کنید، چرا که این کار باعث می شود تا بهترین مسیر موفقیت برای او متجلی شود.

مرحله سه: آهسته و پیوسته تا برنده شدن

نا امیدی و شکست، بخش بزرگی از وجود هر برنامه نویس است. این شکست و نا امیدی برای همه برنامه نویسان وجود دارد، از تازه کار ها گرفته تا افراد حرفه ای، همگی بار ها و بار ها این احساسات را تجربه کرده اند. با این حال، بروز این احساسات در کودکان می تواند مانعی شود بر سر راه یادگیری و پیشرفتشان و به یک چالش جدی تبدیل شود، البته کودکان این چالش ها را تبدیل به ابزاری برای پرورش سرگرمی و لذت بردن از کد نویسی می کنند.

یادگیری خود آموز برنامه نویسی برای هر سن و سالی امکان پذیر است. اما در سنین پایین تر و در بین کودکان آموزش همراه با مربی در یک محیط ساختار یافته، قطعا باعث ایجاد بستری مناسب برای یادگیری برنامه نویسی می شود.

مرحله چهارم: با آموزش اسکرچ شروع کنید

آموزش اسکرچ، بهترین گزینه برای شروع مسیر یادگیری برنامه نویسی است. اسکرچ توسط مهندسان MIT عرضه و توسعه داده شد. هدف از ارائه زبان برنامه نویسی اسکرچ، آموزش برنامه نویسی همراه با سرگرمی به کودکان بود. اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بصری، رایگان و مبتنی بر بلوک است که به کودکان اجازه می دهد تا برنامه نویسی را با استفاده از بازی، انمیشن و تصاویر بیاموزند و این کار را با استفاده از بلوک های کد رنگارنگ انجام می دهند که برای کودکان قابل درک باشد و تداعی کننده لگو برای آن ها باشد. .

آموزش اسکرچ به این صورت است که کودکان باید بلوک هایی را به هم بچسبانند. با این کار آن ها کد نویسی انیمیشن های ساده را می آموزند و به مراتب به کد نویسی بازی ها و انیمیشن های پیچیده می رسند. در آخرین گام از آموزش زبان برنامه نویسی اسکرچ، بچه ها می توانند کد هایی که نوشته اند را با سایر بچه های برنامه نویس از سراسر دنیا به اشتراک بگذارند. .

آموزش اسکرچ برخلاف سایر زبان های برنامه نویسی، بسیار شیرین، جذاب و سرگرم کننده است و با رابط کاربری جذابی که دارد، می تواند توجه همه کودکان را به خود جلب کند، حتی آن هایی که خجالتی هستند یا اعتماد به نفس لازم را برای شروع ندارد. آموزش زبان برنامه نویسی اسکرچ به آن ها حس برتری می دهد و در اعتماد به نفس بچه ها نیز به شدت تاثیر گذار است. در اصل می توان گفت، آموزش اسکرچ اولین گام برای یادگیری زبان های برنامه نویسی پیشرفته تر و مبتنی بر متن است.

مرحله پنجم: با یک مدرس کار بلد شروع کنید

برنامه نویسی به خودی خود کمی چالش بر انگیز است، و این چالش در سنین پایین تر نیز بیشتر است. کودک شما قرار است مفاهیمی را بیاموزد که برای او تازگی دارد و به همین دلیل باید این کار را زیر نظر یک مدرس کاربلد انجام داد. یک مدرس کاربلد باید کودکان را مشتاق به یادگیری کند.

آموزش اسکرچ درسمن نیز زیر نظر یک مربی حرفه ای و با تجربه صورت گرفته است که کودکان بسیاری را تاکنون آموزش داده است و آن ها را علاقه مند به برنامه نویسی کرده است. این بدان معنا است که می توانید با خیال راحت آموزش برنامه نویسی اسکرچ کودکانتان را به درسمن بسپارید.

برنامه نویسی برای کودکان را از چه سنی شروع کنیم؟

یکی از سوالاتی که برای همه پدر ها و مادر ها پیش می آید این است که «برنامه نویسی کودکان از چه سن و سالی امکان پذیر است؟» یا اینکه «آموزش برنامه نویسی اسکرچ مناسب چه بازه سنی است؟». در پاسخ به این سوالات نمی توان جواب های قطعی داد. اما نزدیک ترین پاسخ و مناسب ترین پاسخ برای آن ها؛ این است که آموزش برنامه نویسی اسکرچ به کودکان باید از سنی شروع شود که فرزند شما آماده یادگیری آن می شود و این آمادگی از هر کودک به کودک دیگر متفاوت است.

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که «از کجا بفهمیم که کودک ما علاقه مند به برنامه نویسی است؟». علاقه کودکتان به برنامه نویسی را می توانید از روش های غیر مستقیمم متوجه شوید. به طور مثال؛ آیا کودک شما علاقه ای به بازی های کامپیوتری یا کار با کامپیوتر نشان می دهد؟ آیا کار با پازل و بازی با اعداد را دوست دارد؟

طبق تحقیقات گسترده ای که صورت گرفته است؛ بچه های از سن 4 الی 5 سالگی آماده یادگیری برنامه نویسی هستند. البته فراموش نکنید که منظور از آموزش برنامه نویسی؛ همان آموزش زبان برنامه نویسی اسکرچ است و نه زبان های برنامه نویسی تحت متن. برای شروع آموزش اسکرچ، کافی است کودک شما دانش اولیه خواندن را داشته باشد و بتواند با اعداد کار کند. قطعا با شروع آموزش نرم افزار Scratch و به مرور زمان، این توانایی ها در کودک شما تقویت می شود. در ادامه به معرفی اسکرچ می پردازیم تا به درک بهتری از این زبان برنامه نویسی یا به نوعی نرم افزار دست پیدا کنید.

آشنایی با زبان برنامه نویسی اسکرچ

Scratch، یک زبان برنامه نویسی رایگان است که مخاطب اصلی آن کودکان هستند. این زبان به دانش آموزان اجازه می دهد تا با استفاده از روش های بصری جذاب، شروع به یادگیری برنامه نویسی کنند. اگر بخواهیم خیلی خلاصه بگوییم که اسکرچ چیست، می توان گفت که اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بصری مبتنی بر بلوک است که توسط گروه Lifelong Kindergarten در دانشگاه MIT اختراع شده است. کودک شما می تواند در اسکرچ داستان ها، بازی ها و انیمیشن های تعاملی که که دوست دارد را با استفاده از بلوک های مختلف بسازد.

مزیت اصلی اسکرچ این است که نیازی به کد نویسی ندارد و کودکان می توانند خیلی راحت با کشیدن و رها کردن داستان های مختلفی بسازند. این عمل دقیقا مشابه ویژوال بیسیک است. شاسد بپرسید که اسکرچ چگونه یک زبان برنامه نویسی است که هیچ کد نویسی ندارد. اسکرچ یک زبان برنامه نویسی است، اما در اصل کاربرد آن مانند یک ابزار آموزش برنامه نویسی است. این زبان برنامه نویسی مثل یک بازی برای بچه ها است و اجازه نمی دهد که آن ها خسته یا زده شوند.

یکی از اصلی ترین اصول آموزش به کودکان استفاده از بازی است. فرقی نمی کند آموزش پیرامون برنامه نویسی باشد، یا هنر، زبان، ریاضی و موارد مشابه آن ها، در هر صورت بازی می تواند بهترین گزینه برای آموزش دانش آموزان باشد. اسکرچ ویژگی های فوق العاده ای مانند انیمیشن ها، بازی های ویدیویی، صدا ها، داستان ها، رویداد ها و … دارد که همه آن ها در کنار هم بچه ها را علاقه مند و تشویق می کند.

خبر خوب برای همه پدر ها و مادرها، خواهر ها و برادر های بزرگ تر، عمه ها و خاله ها و در نهایت عموها و دایی هایی که می خواهند بچه های دلبند خانواده را ترغیب به آموزش اسکرچ کنند، این است که اسکرچ، در اکشن اسکریپت و جاوا اسکریپت توسعه یافته است و با هر سیستم عاملی سازگار است. جذاب تر از مورد قبل هم این است که این زبان برنامه نویسی به 70 زبان زنده دنیا ترجمه شده است و در اقصی نقاط جهان استفاده می شود و طرفداران خودش را دارد.

کد نویسی چیست؟

پیش تر به شما گفته بودیم که اسکرچ مقدمه ای برای شروع و یادگیری کد نویسی است. به بیان ساده، کد نویسی به یک شی می گوید که چه کاری را انجام دهد. فرض کنید معلم مدرسه فرزندتان به او تکلیفی می دهد که باید در خانه آن را حل کند. در این صورت فرزندتان هدف است و معلم نیز یک برنامه نویس که از فرزندتان می خواهد کاری را انجام دهد.

همین قضیه را می توان به برنامه نویسی هم تعمیم داد. هنگامی که شما ( برنامه نویس) به کامپیوتر (شی) دستور می دهید، باید از آن پیروی کند. اما از آن‌جایی کامپیوتر هیچ زبانی را متوجه نمی شود، پس باید دستور ها را به صورت کد آن گفت. به طور کلی دو نوع کدنویسی وجود دارد:

 1. کد نویسی مبتنی بر بلوک (مثل code.org، Thunkable و Scratch)
 2. کد نویسی مبتنی بر متن (مثل C، JAVA، Python و …)

 

کد نویسی مبتنی بر بلوک چیست؟

اساسی ترین شکل برنامه نویسی، کد نویسی مبتنی بر بلوک است. در این روش به جای این که مجبور باشید برنامه نویسی را هزاران خط کد پیچیده انجام دهید، می توانید این کار را با استفاده از بلوک ها انجام دهید. البته این روش بیشتر مناسب بچه ها است. این روش به کودکان کمک می کند تا به سرعت مفاهیم اساسی و منطق برنامه نویسی را درک کنند.

تمامی این بلوک ها عملکرد خاصی دارند و کار خاصی را انجام می دهند. تنها کاری که بچه ها باید انجام دهند این است که این بلوک ها را با ترتیب خاصی کنار هم بگذارند تا یک برنامه ایجاد و اجرا شود. دیباگ کردن در این روش و پیدا کردن خطا های برنامه نویسی بسیار آسان است. تمام توضیحاتی که دادیم، برای این بود که شیوه کار اسکرچ را درک کنید و بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید.

اسکرچ چگونه کار می کند؟

آخرین نسخه به روز شده اسکرچ نسخه 3 هست، که این نسخه دارای 3 بخش اصلی است. بخش اول: قسمتی که بازی یا انیمیشن در آن اجرا می شود، بخش دوم قسمتی است که بلوک ها قرار دارند و بخش سوم قسمتی است که کد گذاری در آن جا نشان داده می شود. منطقه اول نتایج کاری که انجام می دهید را نشان می دهد، مثل نمایش یک ویدیو متحرک.

در همین صفحه می توانید، بازی هایی را که قرار داده ایم، ببینید تا بیشتر متوجه منظور ما شوید. منطقه دوم هم جایی است که می توان تمام دستورات مربوط به کشیدن و رها کردن را مشاهده کرد. کد های ایجاد شده هم در منطقه آخر نمایش داده می شوند. اسکرچ با بسیاری از پروژه های بزرگ درد نیای واقعی مثل BBC Micro:bit و LEGO Mindstorms EV3 هم کار می کند و حتی باعث می شود که نتایج بهتری نسبت به کد نویسی به دست بیاید.

بهترین ویژگی های اسکرچ چیست؟

چیزی که قرار است برای کودکان باشد، باید آنقدر جذاب و دوست داشتنی باشد که کودک نتواند برای لحظه ای از آن دست بکشد. اسکرچ هم به این موارد متعهد بوده است، چرا که اینجا هدف سرگرم کردن بچه ها نیست، بلکه هدف آموزش دادن برنامه نویسی است. برنامه نویسی به خودی خود پیچیدگی هایی دارد، پس باید تا جایی که امکانش هست درک آن را برای بچه ها آسان کنیم.

علاوه بر این مورد، یادگیری اسکرچ به بچه ها اعتماد به نفس هم می دهد. آن ها می توانند کارهای ساده و نسبتا ساده را خیلی سریع انجام دهند که این موفقیت های کوچک باعث می شود تا در آن ها حس اعتماد به نفس و علاقه تشدید شود و بخواهند این کار را باز هم انجام دهند و حتی با انگیزه بیشتر به سمت ناشناخته ها بروند. اما این ها ویژگی ها و مزیت های پنهان آموزش اسکرچ است. در ادامه ویژگی های بارزتر این زبان برنامه نویسی را به شما خواهیم گفت.

• کد نویسی با اسکرچ مبتکرانه و سرگرم کننده است:

با وجود اسباب بازی ها، گیم و کلی انیمیشن های جذاب، سرگرم کردن و تشویق کردن بچه ها به انجام کارهای که ذهن آن ها را درگیر می کند، کار سختی شده است، علی الخصوص اگر نام برنامه نویسی را بشنوند، قطعا از آن دوری خواهند کرد.

اما اسکرچ فراتر از تصورات عمل کرده و کاری کرده است که بچه ها تشویق به کار با آن شوند و بخواهند فراتر از جعبه فکر خود عمل کنند و کارهایی انجام دهند که تا قبل از این در ذهنشان غیر قابل انجام و سخت بوده است. پروژه هایی که بچه ها در اسکرچ ایجاد و اجرا می کنند به شدت سرگرم کننده و جالب هست و در عین حال ذهن آن ها فعال می کند و یادگیری را نیز برای آن ها جذاب می کند.

• اسکرچ توانایی تحلیل و تفکر را در بهبود می بخشد:

یکی از مهم ترین و اصلی ترین مزیت های برنامه نویسی با اسکرچ این است که بچه ها می توانند قدرت تفکر و به طور ویژه تفکر منطقی خود را بهبود ببخشند. تفکر منطقی علاوه بر برنامه نویسی، در تمام مراحل زندگی می تواند به آن ها کمک کند. بچه ها در پروژه های مختلفی که انجام می دهند، می آموزند که چگونه موقعیت های مختلف را تحلیل کنند و بهترین راه حل ممکن را انتخاب کنند. در اصل آن ها با این کار قدرت حل مسئله را در خود پرورش داده اند.

• برنامه نویسی اسکرچ رابط بصری جذابی دارد:

جذابیت رابط بصری اسکرچ به گونه ای است که هر کودکی را جذب خودش می کند. هنگامی که کودکان برنامه نویسی را انجام می دهند، کد های نوشته شده آن ها مانند یک انیمیشن نمایش داده می شود و دقیقا ویژگی های یک انیمیشن زیبا را دارد.

بچه ها می توانند برای انیمیشنی که ساخته اند، داستان سرایی کنند، برای کاراکتر ها اسم مشخص کنند و حتی برای آن ها صدا بگذارند. مجموع ا ین کار ها باعث می شود تا این کودک بتواند کد هایی را که نوشته است، تجسم کند و در ذهنش ثبت شود و در نهایت روند یادگیری برنامه نویسی برای او جذاب تر از قبل باشد.

• درک برنامه نویسی اسکرچ ساده است:

کد نویسی با زبان های برنامه نویسی تحت متن، یکی از کارهایی است که اگر انگیزه و تلاش کافی نداشته باشید و پایه برنامه نویسی ضعیف هم دست به دست آن دهد، تبدیل به یکی از فجایع قرن می شود. سخت ترین جنبه برنامه نویسی هم درک درستی کد هایی است که زده شده اند. خوشبختانه این مورد درباره برنامه نویسی با زبان اسکرچ صادق نیست.

از آنجایی که مخاطب اصلی این زبان، کودکان هستند، درک آن به شدت آسان است. برای این که کودک شما بتواند این زبان برنامه نویسی جذاب و رنگی رنگی را یاد بگیرد، نیازی به مطالعه کتاب های قطور یا استفاده از دستورالعمل های پیچیده ای که در آموزش های برنامه نویسی ارائه می شود، ندارد.

• کد های نوشته شده در اسکرچ به سادگی قابل دسترس است:

خوشبختانه اسکرچ برای تمام جمعیت روی کره زمین قابل دسترس است و هیچ محدودیتی برای استفاده از آن وجود ندارد. کافی است اتصال سیستم یا موبایل خود را به اینترنت بررسی برقرار کنید و شروع به یادگیری و پیاده سازی کنید. یکی از مزیت های خوب اسکرچ این است که کودکان و نوجوانان می توانند به راحتی آن را در خانه یاد بگیرند و انجام دهند.

• اسکرچ قابلیت توسعه سخت افزاری عالی دارد:

اگر کودک شما هم جزو گروهی است که از انجام کار های عملی و کار با دست لذت می برد و ساعت ها بدون خستگی آن کار را ادامه می دهد، پس اسکرچ بهترین گزینه برای او است. چند شرکت کیت های سخت افزاری تولید می کنند که این کیت ها در کنار اسکرچ استفاده می شوند. این کیت ها به بچه ها اجازه می دهند پروژه های جذاب خود را اجرا کنند. به عنوان مثال Microbit و Makey-Makey به بچه ها اجازه می دهند کنترلر های بازی خودشان را طراحی و پیاده سازی کنند.

• یادگیری اسکرچ، مقدمه ای برای شروع برنامه نویسی است:

علاقه مندی بچه ها به مشاغلی که می خواهند در آینده داشته باشند را می توان از بازی هایی که انجام می دهند، متوجه شد. بچه ها با اسکرچ و بازی با آن، طعم برنامه نویسی را می چشند. اینجاست که می تواند استعداد های پنهان خودش را کشف کند و شروع به تقویت آن ها کند. آمار ها نشان می دهد حدود 95 درصد کودکانی که شروع به یادگیری اسکرچ کرده و با آن کار می کنند، به برنامه نویسی علاقه مند می شوند.

اکثر این کودکان در آینده به دنبال مهندسی کامپیوتر می روند و یاد می گیرند که با زبان های برنامه نویسی مبتنی بر متن هم کار کنند و خودشان کد نویسی کنند. بنابراین، اسکرچ بهترین گزینه برای بچه ها است و به نوعی می تواند ذهن آن ها را برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای آماده کند و مسیر ساخت آینده آن ها را نیز هموار تر کند.

• اسکرچ قدرتمند ترین انجمن آنلاین را دارد:

انجمن آنلاین هم یکی دیگر از ویژگی های خاص اسکرچ است. از آنجایی که آمار استفاده از اسکرچ بسیار بالاست، فرصت های تعامل زیادی هم برای آن وجود دارد. اعضای انجمن می توانند در مورد پروژه های دیگر اعضا نظر بدهند و کامنت بگذارند، تگ بزنند، آن ها را به علاقه مندی هایشان اضافه کنند یا آن ها را به اشتراک بگذارند.

یکی از مهم ترین مزیت های وجود این انجمن و تعاملاتی که در آن وجود دارد این است که بچه ها با دیدن اتفاقات درون انجمن، تشویق به فعالیت های بیشتر و رقابت می شوند. این انجمن حتی می تواند خلاقیت کودکان را تحریک کند و باعث شود تا ایده های جدیدی به ذهنشان خطور کند.

مواردی که در بالا ذکر کردیم مهم ترین ویژگی ها و مزیت های یادگیری و پیاده سازی اسکرچ است. قطعا مزایای دیگری هم وجود دارد. به طور مثال کودکان و نوجوانان پس از یادگیری و کار با اسکرچ، از نظر فنی با سواد می شوند، میل به عملی کردن ایده هایشان در آن ها افزایش می یابد، توانایی مدیریت پروژه های اجتماعی را می آموزند و در نهایت ترکیبی از لذت و یادگیری را تجربه می کنند.

جامع ترین آموزش اسکرچ با مهدیار هوش افزا

مهدیار هوش افزا به عنوان یکی از مراجع آموزش برنامه نویسی در ایران، سال ها است که به تدریس برنامه نویسی در سنین بزرگسالان مشغول است. از آنجایی که رسالت درسمن هموار کردن مسیر یادگیری برنامه نویسی برای همه افراد است، این بار نوبت فرزندان این سرزمین است. برنامه نویسی دانشی است که در آینده بیشتر از حال استفاده می شود و به همین علت در کشور های پیشرفته آموزش برنامه نویسی به سنین کودکی رسیده و حتی در مدارس کشور های غربی، آموزش اسکرچ سال ها است که در کنار دروس دیگر تدریس می شود.

پس از بررسی های بسیار متوجه شدیم، تعداد بسیار زیادی از کودکان علاقه مند به یادگیری برنامه نویسی هستند، اما بستر مناسب و آموزش جامعی برای آن وجود ندارد. همین امر باعث شد تا تمام تلاش خود را بکنیم و رویای این کودکان را محقق سازیم. آموزش اسکرچ درسمن، دوره ای است که 0 تا 100 این زبان برنامه نویسی را پوشش داده است. سطح این دوره، مقدماتی تا پیشرفته است و کودکان می توانند از پایین ترین سطح شروع کنند و مرحله به مرحله خود را تقویت کنند.

دوره اسکرچ مهدیار هوش افزا به صورت آفلاین برگزار می شود. هرهفته تعدادی ویدیو آموزشی در اختیار کودکان قرار می گیرد تا روند یادگیری اسکرچ متوقف نشود. علاوه بر ویدیو های آموزشی، ویدیو های حل تمرینی که توسط مدرس دوره تهیه و تدوین شده است، در اختیار دانش آموزان دوره قرار می گیرد. این ویدیو ها منطبق با سرفصل هایی است که در طی دوره تدریس می شود و کمک می کنند تا مطالب تدریس شده به خوبی جا بیفتد.

علاوه بر این موارد، جلسات آنلاینی نیز برای دانش آموزان دوره اسکرچ در نظر گرفته شده است که با شرکت در این کلاس ها می توانند با مدرس دوره و سایر شرکت کنندگان تعامل داشته باشند، همفکری کرده و ایده های نو بیافرینند. دوره اسکرچ درسمن محدودیتی برای شرکت کنندگان ندارد و تمام کودکان و نوجوانان 9 تا 14 سال می توانند در این دوره شرکت کنند.

خبر خوب برای همه بچه ها نیز این است که برای ثبت نام در این دوره، لازم نیست پیش نیاز خاصی داشته باشید. همین که علاقه و پشتکار داشته باشید و آموزش ها را دنبال کنید کافی است. ما هر آنچیزی را که برای شروع این مسیر و تبدیل شدن به یک حرفه ای نیاز داشته باشید، در اختیارتان خواهیم گذاشت.

 

مهدیار هوش افزا

شرکت هوش مصنوعی مهدیار هوش افزا از سال 1377 فعالیت خود را تحت عنوان گروه نرم افزاری بانک نرم افزار شروع و هم اکنون پیشرو در ارائه خدمات هوش مصنوعی به کارخانجات و … می باشد.

راه های ارتباطی

دفتر مرکزی :

اصفهان ناژوان کوچه گلناز 39

دفتر دولت آباد :

منطقه صنعتی دو لت آباد خیابان امام خمینی بعد از اطلس 19

09930506834

خبرنامه
اینماد

تمامی حقوق محفوظ است © 2024  mahdiarhoshafza